1403/03/23 10:6:46
همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودکان عنوان شد:
١١۰۰ کودک کار و خیابان تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، گفت: ۹۸ درصد از کودکان کار و خیابان تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی به صورت روزانه با خانواده خود در ارتباط هستند و حدود نیمی از کودکان کار و خیابان در بازه سنی ١۲ تا ١۴ سال قرار دارند.


مسعود فیروزی خاطرنشان کرد: كار كودكان تا قبل از سن 6 سالگي به عنوان کودک آزاری تلقی گردیده و جرم محسوب می‌شود. مردم در صورت مشاهده مي‌توانند با شماره137 تماس بگيرند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 1100 کودک در مراکز بهزیستی دارای پرونده می‌باشند که از این تعداد 88 نفر طی سال جاری شناسایی شده‌ و سایرین طی سال‌های قبل در مراکز پذیرش شده‌اند و همچنان تحت حمایت بوده و از خدمات برخوردار می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی درخصوص روند ساماندهی کودکان کار وخیابان توسط این سازمان، گفت: کودکان از طریق تیم‌های شناسایی شهرداری با همکاری نیروانتظامی و به‌وسیله خودرو ون مناسب سازی شده با حفظ کرامت انسانی و رعایت حقوق کودکان با حضور مددکاران و روانشناسان به واحد غربال منتقل می‌شوند. از آنجایی که بسیاری از این  کودکان اتباع بوده و فاقد مدارک هویتی هستند در واحد غربال مشخصات کودک از طریق اسکن عینبیه ثبت گردیده و پرونده اولیه برای آنها  تشکیل گردیده و واحد مددکاری با خانواده و اطرافیان کودک تماس می‌گیرند. کودک به مرکز شبانه‌روزی منتقل گردیده و حداکثر طی مدت 21 روز بعد از ارزیابی شرایط کودک، بازدید از منزل، انجام جلسات مشاوره‌ای، ارزیابی شرایط جسمانی و روانی کودک و... مشخص می‌گردد که کودک شرایط ترخیص و بازپیوند با خانواده را دارد یا اینکه همچنان باید از خدمات و حمایت‌های مراکز شبانه‌روزی برخوردار شود.

وی افزود: درصورتی که شرایط ترخیص کودک و بازپیوند او با خانواده مهیا باشد با اخذ تعهدات از خانواده، کودک تحویل آنها می‌گردد. حمایت از کودکان کار و خیابان بعد از ترخیص از مراکز شبانه‌روزی و تحویل به خانواده‌ها پایان نمی‌یابد. در این حالت پرونده کودک به مراکز روزانه منتقل گردیده و در عین حال که در بستر خانواده حضور دارد در راستای توانمندسازی کودک و خانواده او از طریق پیگیری وضعیت تحصیلی، ارائه خدمات مددکاری، انجام جلسات روانشناختی، پرداخت کمک‌های موردی به خانواده، پیگیری وضعیت اشتغال خانواده، پیگیری وضعیت درمانی و بهره‌مندی از خدمات پزشکی رایگان، حرفه‌آموزی، برخورداری از کمک هزینه‌های معیشتی، مسکن، و...انجام می‌گیرد. درحال حاضر 2 مرکز روزانه حمایتی آموزشی کودک و خانواده در استان خراسان رضوی فعال است و بعد از ترخیص آنها از مراکز شبانه‌روزی ارائه خدمت می‌کند.

فیروزی خاطرنشان کرد: پرونده کودکان در مراکز روزانه مختومه نمی‌شود و باتوجه به شرایط کودک ممکن است چندین سال از حمایت‌های مرکز بهره‌مند شوند زیرا توانمندسازی در بازه زمانی کوتاه امکان پذیر نیست. علاوه بر این، اگر خانواده کودک واجد شرایط دریافت خدمات از دفتر شبه خانواده باشند از کمک هزینه امداد به‌صورت ماهیانه برخوردار می‌شوند. اگر والد کودک زن سرپرست خانوار باشد جهت دریافت حمایت و مستمری ماهیانه به دفتر زنان و خانواده بهزیستی ارجاع داده می‌شود. درصورتی که خانواده یا کودک به‌واسطه معلولیت، ازکارافتادگی و... طبق دستورالعمل واجد دریافت خدمات باشند به حوزه توانبخشی ارجاع داده می‌شوند.

وی با بیان اینکه همزمان با ترخیص کودک یک ناظر برای او تعیین می‌شود، گفت:  ناظرین،  داوطلبین واجد شرایط و رابط بهزیستی و دادگستری با کودک و خانواده او هستند. ناظرین افراد داوطلبی هستند که بعد از ترخیص کودک از مراکز شبانه‌روزی، وضعیت کودک را در بستر و محیط خانواده به‌صورت مستمر ارزیابی کرده و به‌عنوان مددکار به دنبال توانمندسازی خانواده و ارائه حمایت به او هستند تا به چرخه کار بازنگردد. در حال حاضر برای تمامی کودکان ترخیص شده در سال گذشته ناظر تعیین گردیده است.

 

 

 

کد خبر 4161
لینک کوتاه

برچسب هااخبار مرتبط

نظر شما

 
 
 
 
تعداد بازدید 42

آخرین فعالیت ها

عکس اصلی

ویژه ها