1402/07/09 9:42:57
به مناسبت اول اكتبر مصادف با 9 مهرماه؛ روز جهاني سالمندان
بهزیستی چه خدماتی به سالمندان ارائه می‌دهد؟

معاون امور توانبخشي بهزيستي خراسان رضوي، گفت: بهزیستی خراسان رضوي با دارا بودن ۴١ مرکز شبانه‌روزی نگهداري سالمندان، ۵ مركز روزانه آموزشي و توانبخشي، ۵ خانه سالمندان، ۴ مركز ویزیت در منزل و ۵ مركز مراقبت در منزل، خدمات متنوع آموزشی، توانبخشی و مراقبتی را به سالمندان نیازمند ارائه می‌نمايد.


حميدرضا عليزاده رضايي، افزود: نهم مهرماه فرصت مناسبي براي افزايش آگاهي درمورد مسائلي است كه سالمندان را تحت تاثير قرار مي‌دهند. پيري از دو منظر فردی و اجتماعی قابل بررسی است. آنچه بیش از پیش مورد توجه صاحبنظران واقع شده است، پیری جمعیت است. پیری جمعیت یکی از مهم‌ترین پدیده‌های جهانی و چالش‌های پیش رو تمامی دولت‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: سالمندان از نظر ميزان وابستگي به3گروه سالمندان داراي حداقل وابستگي، سالمند با وابستگي نسبي و سالمند با حداكثر وابستگي تقسيم مي‌شوند. با درنظر گرفتن اين موضوع، سالمندان به مراكز مختلف بهزيستي جهت دريافت خدمات متناسب با نياز خود معرفي مي‌شوند. سالمندان با حداقل وابستگي و سالمندان با وابستگي نسبي مجاز به پذيرش در مركز روزانه مي‌باشند. 5 مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی سالمندان در شهرستان‌هاي مشهد، سبزوار، نيشابور، كاشمر از خدمات توانبخشي پزشكي، توانبخشي اجتماعي و توانبخشي حرفه‌اي و... برخوردار مي‌شوند.

معاون امور توانبخشي بهزيستي خراسان رضوي، افزود: افراد سالمند با حداكثر وابستگي بيشترين ميزان نياز به كمک و نظارت را دارند. همينطور سالمندان داراي نيازهاي خاص نيز داراي حداكثر وابستگي از لحاظ جسمي، حسي، شناختي و داراي نيازهاي ويژه‌اي از نظر مراقبتي، مداخلات درماني و توانبخشي مي‌باشند. اين گروه از افراد از خدمات مراكز شبانه‌روزي سالمندان برخوردار مي‌شوند. در حال حاضر41 مرکز شبانه‌روزی سالمندان در استان خراسان رضوي فعال است و خدمات توانبخشی پزشکی، توانبخشی اجتماعی و مراقبتی را به صورت موقت یا دایم به افراد بر حسب ضرورت و نیاز و به‌صورت شبانه‌روزي ارائه مي‌كند.

 

 

کد خبر 2585
لینک کوتاه

برچسب هااخبار مرتبط

نظر شما

 
 
 
 
تعداد بازدید 117

آخرین فعالیت ها

عکس اصلی

ویژه ها